Horisont Miljøpark IKS og GLØR IKS inviterer deg til Gjenvinnerdagen 2025.
Mandag 25. august inviterer vi til en samtale med fokus på ombruk. I samarbeid med GLØR arrangerer vi en panelsamtale med noen av ordførerne i regionen, og du er velkommen til å delta i samtalen.

Gjenvinnerdagen er et nasjonalt initiativ fra Sirk Norge og markeres over hele landet i uke 36. I Gjøvik- og Lillehammer-regionen arrangeres dagen av renovasjonsselskapene Horisont Miljøpark IKS og GLØR IKS, som til sammen utfører renovasjonen i åtte kommuner: Gjøvik, Østre Toten, Vestre Toten, Nordre Land og Søndre Land (Horisont), og Lillehammer, Gausdal og Øyer (GLØR).
Dato: mandag 25. august
Tid: kl 14:30 – 16:30
Sted: Lillehammer bibliotek
Følg arrangementet på Facebook
Arrangementet handler om hvordan vi sammen kan bruke ressursene våre på en smartere og mer bærekraftig måte. Både som enkeltpersoner, lokalsamfunn og kommuner. Vi vet at mange ting blir kastet for tidlig, selv om de kunne vært brukt om igjen, reparert eller delt med andre.
I år falt verdens overforbruksdag, Earth Overshoot Day, på 24. juli. Det betyr at vi allerede har brukt opp de ressursene jorda klarer å fornye i løpet av ett år. Alt vi forbruker etter 24.juli skjer på bekostning av framtidige generasjoner. Dette har vært tilfelle hvert år siden 1972. Vi må bruke ressursene våre smartere og sørge for at de varer lenger. Det betyr mer gjenbruk og ombruk, og mindre behov for å hente ut nye råvarer. Men dette krever endringer i måten vi tenker økonomi og forbruk på.
Alle kan likevel bidra. Det viktigste vi som innbyggere kan gjøre, er å kjøpe færre ting og velge produkter som varer. Reparere det som går i stykker. Låne eller bytte i stedet for å kjøpe nytt. Og når noe til slutt må kastes, er det viktig å sortere riktig.
Programmet for ettermiddagen vil bestå av faglige innlegg fra Horisont og GLØR. Det blir panelsamtale med noen av regionens ordførere om hvordan vi kan legge bedre til rette for ombruk, og dialog med publikum.
I panelet stiller:
- Anne Marie Sveipe, ordfører i Øyer kommune
- Hans Olav Sundfør, ordfører i Lillehammer kommune
- Anette Musdalslien, ordfører i Gausdal kommune
- Anne Hagenborg, ordfører i Søndre Land kommune
- Anne Bjertnæs, ordfører i Gjøvik kommune
Vi ser frem til gode samtaler om:
-
Hvordan kan vi få flere til å velge brukt fremfor nytt?
-
Hvordan kan vi bidra til at flere føler ansvar for avfallet sitt?
-
Kan kommunene gå foran og gjøre mer bærekraftige valg?
-
Hvordan kan vi legge bedre til rette for ombruk og reparasjon lokalt?
Arrangementet er gratis og åpent for alle. Enkel servering.